Kościoły swoje, rząd też
Podejmując tematy religii w szkołach czy Funduszu Kościelnego, rząd nie dyskryminuje Kościołów i związków wyznaniowych – wynika z badania IBRiS.
Resort edukacji rozpoczął prace nad redukcją liczy godzin lekcji religii w szkole do jednej tygodniowo. Kilka dni temu poinformowała o tym minister Barbara Nowacka, wskazując, że przygotowywany jest projekt rozporządzenia. Lekcje w okrojonym wymiarze miałyby się odbywać od 1 września 2025 r. Wcześniej, bo już od 1 września 2024 r., oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej. MEN chce też, by religia odbywała się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej, proponuje też łączenie uczniów w większe grupy – np. dzieci z klas IV oraz VIII mogłyby uczyć się wspólnie.
Dyskryminacja?
Przeciwko tym propozycjom zdecydowanie protestuje Kościół katolicki. Pod koniec maja dyrektorzy wydziałów katechetycznych ze wszystkich diecezji w Polsce wydali stanowisko, w którym uznali, że propozycje MEN są „formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta