Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwierzęta na wojnie

28 czerwca 2024 | Rzecz o historii | Tomasz Nowak
W czasie I wojny światowej dzięki gołębiom docierało 98 proc. wojskowych meldunków
autor zdjęcia: The Print Collector/BEW
źródło: Rzeczpospolita
W czasie I wojny światowej dzięki gołębiom docierało 98 proc. wojskowych meldunków
Bitwa pod Gaugamelą (331 r. p.n.e.) zilustrowana na gobelinie wg obrazu Charles’a Le Bruna
autor zdjęcia: Mathiasrex/ Wikipedia
źródło: Rzeczpospolita
Bitwa pod Gaugamelą (331 r. p.n.e.) zilustrowana na gobelinie wg obrazu Charles’a Le Bruna

Brały udział w działaniach wojennych i niejednokrotnie osłaniały ludzi własnym ciałem, a mimo to zawsze traktowano je bezwzględnie i instrumentalnie. Gdy przestawały być pomocne, zwykle je zabijano.

W lutym 2017 r. świat obiegły obrazy, na których widać, jak tajskie siły specjalne uczą amerykańskich marines przetrwania w trudnych warunkach. „Gdy jesteś zdany na siebie, nie możesz się martwić swoimi odczuciami. Gdy twoje życie wisi na włosku, musisz po prostu zrobić, co trzeba, żeby przetrwać” – tłumaczy na filmie z YouTube’a Pairoj Prasansai, oficer tajskiej piechoty morskiej. Po czym pokazuje, jak bezpiecznie upolować, a następnie zjeść jadowitego węża. Oczywiście na surowo.

Zwierzęta od zawsze są wykorzystywane w różnych celach przez armie całego świata, nie tylko jako środek transportu, źródło białka czy element systemu wczesnego ostrzegania, jak gęsi w Rzymie, które podniosły alarm, gdy do miasta zbliżali się Gallowie, ale także jako żołnierze w patrolach. Służyły też do wykrywania zagrożeń, min albo gazów bojowych, przenoszenia poczty, a nawet do wysadzania czołgów. Śledztwo amerykańskiej organizacji PETA z 2012 r. udowodniło, że zwierzęta służą medykom również do ćwiczeń związanych z medycyną pola walki. Na żywca kroi się je, patroszy, odcina kończyny i rani pociskami, by w końcu podjąć próbę jak najdłuższego podtrzymania przy życiu. Według Marka Hawthorne’a, autora „Bleating Hearts. The Hidden World of Animal Suffering”, w procederze mają swój udział wojska Stanów Zjednoczonych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12910

Wydanie: 12910

Spis treści

Reklama

Tekst reklamowy

Komunikaty

Zamów abonament