Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundacja rodzinna – 10 najważniejszych pytań i odpowiedzi

28 czerwca 2024 | Biznes | Urszula Rodak-Smolarek Aleksander Petrys

Decyzja o założeniu fundacji rodzinnej powinna być dobrze przemyślana, podyktowana długofalową strategią dotyczącą majątku rodzinnego, a nie tylko doraźnymi korzyściami podatkowymi. Nie jest to jednak projekt tylko dla „wybranych”.

Minął już ponad rok od wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej. W tym czasie zarejestrowano ponad 1100 fundacji rodzinnych, a prawie 700 wniosków, czeka na rejestrację. Jest to dobry czas, aby podsumować działania tej nowej w polskim systemie instytucji, która zabezpiecza przyszłość finansową rodziny, w tym też przedsiębiorstwa. Jak widać po liczbie zarejestrowanych fundacji, instytucja ta była Polakom potrzebna.

1. Czy fundacja rodzinna jest tylko dla wybranych?

Polska fundacja rodzinna nie jest rozwiązaniem zarezerwowanym wyłącznie dla najzamożniejszych rodzin. Zgodnie z ustawą o fundacji rodzinnej, minimalny fundusz założycielski jaki fundator zobowiązany jest wnieść do fundacji rodzinnej to 100 tys. zł. Zatem fundacja rodzinna może stanowić interesujący wehikuł finansowy nie tylko dla fundatorów z ustabilizowanym portfelem, ale także dla tych, którzy dopiero budują swoje finansowe zaplecze. Ustanowienie fundacji rodzinnej, zwłaszcza na początku działalności gospodarczej, pozwala ograniczyć potencjalne ryzyko przyszłej odpowiedzialności.

Fundacja rodzinna może być też sposobem na oddzielenie części majątku przeznaczonej na tzw. „życie” czyli konsumpcję oraz oszczędności od aktywów służących do prowadzenia działalności gospodarczej, narażonej na potencjalne straty. Taki sposób zabezpieczenie majątku może sprawdzić się np. przy podejmowaniu bardziej ryzykownych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12910

Wydanie: 12910

Spis treści

Reklama

Tekst reklamowy

Komunikaty

Zamów abonament