Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Areszt w państwie prawa

31 lipca 2024 | Rzecz o prawie | Michał Zacharski

Skoro Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało nowelizację przepisów o tymczasowym aresztowaniu, co ma prowadzić do zmiany nieprawidłowej praktyki aresztu, może niezastosowanie go do byłego wiceministra byłoby dobrym początkiem?

Żyjemy w czasach światowego trendu, by polityków rozliczać nie tylko przy urnach wyborczych, ale i w sądach karnych. W samej Europie w polu zainteresowania organów ścigania znaleźli się między innymi Jacques Chirac, Jose Socrates, Francois Fillon, Nicolas Sarkozy i Silvio Berlusconi. W marcu tego roku Juan Orlando Hernandez, były prezydent Hondurasu, został nieprawomocnie skazany na 45 lat pozbawienia wolności za handel narkotykami. Wcześniej spotkało to Manuela Noriegę, autorytarnego władcę Panamy, i Alfonso Portillo, byłego prezydenta Gwatemali. Jacob Zuma, były prezydent RPA, został skazany na 15 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwa korupcyjne. Ehud Olmert, były premier Izraela, usłyszał wyrok 2 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności za defraudację i uchylanie się od podatków. Uznany za winnego stawianych mu 34 zarzutów został były prezydent USA Donald Trump. Przykłady można mnożyć.

Każdy rzetelnie przeprowadzony proces karny, zwłaszcza gdy dotyczy osób pełniących w państwie ważne funkcje, wzmacnia w społeczeństwie poczucie sprawiedliwości. Dzięki temu wierzymy, że wszyscy są równi wobec prawa.

Koalicja Obywatelska szła do wyborów z zapowiedzią rozliczeń poprzedniej ekipy rządzącej. W ostatnich dniach rzecz krystalizuje się wokół sprawy Marcina Romanowskiego, byłego wiceministra sprawiedliwości, który usłyszał zarzuty w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12938

Wydanie: 12938

Spis treści

Reklama

Zamów abonament