Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Neosędziowie a jakość szkolenia w KSSiP

31 lipca 2024 | Sądy i Prokuratura | Paweł Zdanikowski

Czy decyzja o odsunięciu od zajęć wykładowców powołanych na wniosek KRS, ukształtowanej w trybie ustawy z 8 grudnia 2017 r., została do końca przemyślana?

12 lipca 2024 r. dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury zdecydował o wstrzymaniu prowadzenia zajęć dydaktycznych wykładowcom (sędziom) powołanym na urząd na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw. Decyzja ta budzi nie tylko poważne zastrzeżenia co do jej zgodności z prawem, ale także jej praktycznych konsekwencji.

Warunki powierzenia prowadzenia zajęć w KSSiP określa ustawa z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Stanowi ona w art. 53, że zajęcia dydaktyczne (zarówno w szkoleniu wstępnym, jak i ustawicznym) mogą prowadzić jedynie sędziowie, prokuratorzy i nauczyciele akademiccy oraz inne osoby posiadające specjalistyczną wiedzę z określonej dziedziny, a także sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku, których wiedza oraz doświadczenie zawodowe i dydaktyczne dają gwarancję należytego wykonywania powierzonej im funkcji. Ustawa określa zatem jedynie trzy przesłanki, które powinien spełnić wykładowca KSSiP:

1) wiedza;

2) doświadczenie zawodowe;

3) doświadczenie dydaktyczne

(wszystko to w stopniu, który daje gwarancję należytego wykonywania powierzonej im funkcji).

Nie ma podstaw do pomijania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12938

Wydanie: 12938

Spis treści

Reklama

Zamów abonament