Dziecko musi być bezpieczne w szpitalu
Standardy ochrony małoletnich w placówce medycznej.
Ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw – uchwalona została w reakcji na tragiczną śmierć ośmioletniego Kamilka z Częstochowy. Chłopczyk został zakatowany przez swojego ojczyma, który m.in. sadzał chłopca na rozgrzanym piecu, przypalał papierosami, polewał wrzątkiem, kopał po głowie, rzucał o meble i podłogę.
Kamil zmarł po 35 dniach walki lekarzy o jego życie. 15 lutego 2024 r. weszła w życie „lex Kamilek”, dokonując istotnych zmian w k.p.k., k.r.o., k.p.c., k.k.w., ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej, prawie o ustroju sądów powszechnych oraz ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (dalej: u.p.z.p.s.).
Śladem Wielkiej Brytanii
Podobna regulacja obowiązuje od wielu lat w Wielkiej Brytanii, gdzie asumptem do jej przyjęcia była sprawa bestialsko zamordowanej w 2000 r. ośmioletniej Victorii Climbié. Po wprowadzeniu tych przepisów o 80 proc. zmniejszyła się liczba śmiertelnych przypadków krzywdzenia dzieci w rodzinach, które były w zainteresowaniu służb socjalnych. Wprowadzone przepisy mają na celu zapewnienie ochrony małoletnim, którzy padli ofiarą przemocy. Zmieniono przepisy dotyczące m.in. wysłuchania dziecka czy wyznaczania reprezentanta dziecka.
Wdrożona została procedura tzw. Serious Case Review...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta