Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niezależny sąd, niezawiśli sędziowie

31 lipca 2024 | Rzecz o prawie | Andrzej Gomułowicz

Polecając przygotowanie tzw. wyborów kopertowych, premier rażąco naruszył prawo. Oskarżenia pod adresem sędziów, którzy orzekali w tej sprawie, są bezpodstawne i formułowane z pełną świadomością fałszu.

W najnowszej historii sądownictwa administracyjnego dwa wyroki, stanowią kamienie milowe w modelowym wręcz respektowaniu konstytucyjnego standardu. Zgodnie z nim sądy są władzą odrębną i niezależną od innych władz (art. 173 w zw. z art. 10 Konstytucji RP), a sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji oraz ustawom (art. 178 ust. 1).

Pierwszym z nich jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 15 września 2020 r., w którego sentencji sędziowie uznali, że decyzja premiera z 16 kwietnia 2020 r. w przedmiocie polecenia Poczcie Polskiej SA realizacji zadań w zakresie przeciwdziałania COVID-19 zmierzających do przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2020 w trybie korespondencyjnym – jest nieważna, albowiem została wydana bez podstawy prawnej i z rażącym naruszeniem prawa.

Drugim jest wyrok NSA z 28 czerwca 2024 r. oddalający skargę kasacyjną premiera, w następstwie czego orzeczenie WSA z 15 września 2020 r. stało się prawomocne i podlega wykonaniu.

Treść obu tych wyroków niezbicie dowodzi, że:

∑ po pierwsze, niezawisłość sędziego jako wartość etyczna w najwyższym stopniu odzwierciedla predyspozycje jego osobowości do sprawowania wymiaru sprawiedliwości;

∑ po drugie, o tym, czy sędzia jest niezawisły, decyduje tylko i wyłącznie jego wola;

∑ po trzecie, sędzią może być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12938

Wydanie: 12938

Spis treści

Reklama

Zamów abonament