Zielone cele Orlenu nadają ton transformacji
Zgodnie ze strategią Orlenu grupa do końca 2030 r. będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW obejmującymi m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, farmy fotowoltaiczne i jednostki wytwórcze na biogaz i biometan. Koncern chce do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną.
By zrealizować ten cel, koncern musi już teraz aktywnie działać. Transformacja firmy wpisuje się w plan transformacji polskiej i europejskiej gospodarki.
Do końca dekady Orlen zainwestuje około 320 mld zł, z czego aż 40 proc. trafi na zielone inwestycje zmniejszające uzależnienie od paliw kopalnych. Bardzo wiele projektów realizowanych jest już dziś, jak choćby sztandarowa inwestycja prowadzona wspólnie z kanadyjską firmą Northland Power – Baltic Power. Moc budowanej na Bałtyku morskiej farmy wiatrowej wyniesie 1,2 GW. Spółka podkreśla, że to najważniejszy projekt transformacyjny, który w tej chwili prowadzi. Całkowity budżet prac szacowany jest na ok. 4,73 mld euro. Finansowanie zapewnia aż 25 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych. Prąd, który powstanie na farmie, zasili ponad półtora miliona gospodarstw domowych, pokrywając zapotrzebowanie na 3 proc. krajowego popytu na energię i ograniczając emisję CO2 o około 2,8 mln ton rocznie.
Na farmie zainstalowanych zostanie 76 turbin. Będzie to jedna z pierwszych na świecie farm, gdzie pojawią się turbiny wiatrowe o mocy 15 MW, i pierwsza, w której znaczna część wież turbin zostanie wykonana z niskoemisyjnej stali. Koncern zakłada, że w 25–30-letnim cyklu pracy farmy local content, czyli wkład polskich podmiotów, przekroczy 20 proc. wartości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta