Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na obronę zachodniej AI

31 lipca 2024 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Paweł Rożyński
Sam Altman, prezes OpenAI, obawia się o przywództwo technologiczne Zachodu
autor zdjęcia: Jason Redmond/AFP
źródło: Rzeczpospolita
Sam Altman, prezes OpenAI, obawia się o przywództwo technologiczne Zachodu

Sam Altman, szef OpenAI, twórcy generatywnej sztucznej inteligencji ChatGPT, ostrzega przed autorytarnymi reżimami.

Sam Altman napisał na łamach „The Washington Post”, że szybki postęp w tej branżyoznacza, iż stoimy przed strategicznym wyborem na temat tego, w jakim świecie będziemy żyć: czy to będzie taki, w którym Stany Zjednoczone i kraje sojusznicze rozwijają globalną sztuczną inteligencję, która rozprzestrzenia korzyści technologii i otwiera do niej dostęp, czy autorytarny, w którym narody lub ruchy, które nie podzielają wartości Zachodu, wykorzystują sztuczną inteligencję do cementowania i rozszerzania swojej władzy.

Konieczność wyboru

Zdaniem Altmana nie ma trzeciej opcji i nadszedł czas, aby zdecydować, którą drogę wybrać. Stany Zjednoczone mają obecnie przewagę w rozwoju sztucznej inteligencji, ale dalszego przywództwa nie można zagwarantować. - Autorytarne rządy na całym świecie są skłonne wydać ogromne pieniądze na nadrobienie zaległości i dogonienie Zachodu – zwraca uwagę Altman i przypomina, że rosyjski dyktator Władimir Putin ostrzegł, że kraj, który wygra wyścig AI, „stanie się władcą świata”, a Chińska Republika Ludowa zamierza stać się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji do 2030 roku.

Nie jest to straszenie na wyrost. Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej dziś Chiny już liderują w zakresie patentów na genAI – firmy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12938

Wydanie: 12938

Spis treści

Reklama

Zamów abonament