Uskrzydleni, czyli między Arkadią a rajem w Krakowie
Na wakacyjnej wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie zebrano ponad 130 przedstawień putt – od mitologicznych amorków do renesansowo-barokowych aniołków.
Dzieła pochodzą z polskich i zagranicznych kolekcji. Przywiezione zostały m.in. z paryskiego Luwru, Kunsthistoriches Museum w Wiedniu, z Londynu, Berlina i Nowego Jorku.
Ta niezwykła opowieść o sztuce renesansu inspirowanej antykiem, łączy fantazję z rozległą wiedzą i stwarza iluzję, że razem z bohaterami odrywamy się od Ziemi i dryfujemy w przestworzach raju. Nawet możemy zrobić sobie selfie ze skrzydłami na tle błękitnych obłoków.
A jednocześnie oglądając wystawę „Uskrzydlone. Putta w sztuce renesansu”, odkrywamy, że artystyczne wcielenia tych postaci nie są wcale takie same, jak na pozór może się wydawać. Ich twórcami byli wszak często wybitni artyści: Donatello, Lorenzo di Credi, Andrea Mantegna, Albrecht Dürer, Lucas Cranach Starszy.
Pulchne putta to figuralne elementy dekoracyjne w architekturze i sztuce. Przedstawiają małych figlarnych chłopców, często ze skrzydłami.
Putta stały się niezwykle modne w rzeźbie, malarstwie, grafice, artystycznym rzemiośle w XV wieku wraz z nawiązaniami renesansu do antyku. Za ich prekursora uznaje się florenckiego rzeźbiarza Donatella, który ozdobił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta