Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymiar sprawiedliwości nie lubi pośpiechu

31 lipca 2024 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz

Żaden odpowiedzialny sędzia bez znajomości akt sprawy nie będzie oceniał materiału dowodowego – mówi Adam Synakiewicz, sędzia SO w Częstochowie.

Temat tymczasowych aresztowań powrócił ostatnio przy okazji wniosku prokuratury o zastosowanie aresztu wobec Marcina Romanowskiego, byłego wiceministra sprawiedliwości. Czy polskie sądy radzą sobie ze stosowaniem tymczasowego aresztowania?

Z zasady jak najbardziej sobie radzą. Oczywiście istnieją wyjątki. Myślę tu o sprawach, które przysparzają sądom, głównie rejonowym, dużych problemów na etapie zastosowania tymczasowego aresztowania. Są to sprawy niezwykle obszerne dowodowo i skomplikowane pod względem faktycznym. Dlatego podkreśliłem, że mam na myśli sądy rejonowe, ponieważ to one zawsze stosują tymczasowe aresztowanie po raz pierwszy. Każde kolejne tego typu postanowienie jest wydawane już w innym trybie, czasem też w sądach okręgowych. Co najważniejsze, kolejne postanowienia wydawane są w innych okolicznościach, tzn. kiedy sąd dysponuje zdecydowanie dłuższym czasem na przygotowanie się do ich rozpoznania, a nie jest ograniczony owymi 24 godzinami.

Jak ocenia pan decyzję warszawskiego Sądu Rejonowego, który odmówił zastosowania aresztu w sprawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12938

Wydanie: 12938

Spis treści

Reklama

Zamów abonament