Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Patriotyzm gospodarczy potrzebny w budownictwie jak nigdy wcześniej

31 lipca 2024 | Ekonomia i rynek | rp.pl
autor zdjęcia: Damian Owczarski
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Nasi członkowie to firmy zarejestrowane w Polsce, tu płacące podatki. Potrzebujemy ochrony rynku przed zalaniem przez podmioty spoza UE – mówi Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Czemu służyć ma projekt „Budownictwo dla Polski”, koordynowany przez PZPB?

Jesteśmy branżą, która dużo wnosi do gospodarki, generujemy 10 proc. PKB, zatrudniamy – wraz z sektorami powiązanymi – ponad 1,3 mln osób. Budownictwo ma duży wpływ na jakość życia ludzi, w sensie technicznym – przez tworzenie budynków i wszelkich innych obiektów, a także w szerszym rozumieniu, wielu procesów, które w gospodarce zachodzą. Jednocześnie wydaje nam się, że budownictwo nie jest adekwatnie postrzegane przez społeczeństwo i przez władzę. Nie czujemy się wysłuchani. Lata temu wizerunek budownictwa był lepszy. Teraz jesteśmy traktowani jako podmiot wspierający w realizacji różnych celów. Biorąc jednak pod uwagę skalę planowanych inwestycji, to dobry moment, żebyśmy jasno powiedzieli, że mamy istotny wpływ na szeroko rozumiane otoczenie, ale z drugiej strony mamy swoje potrzeby. Nie będziemy w stanie skutecznie przyczyniać się do rozwoju państwa i gospodarki, jeśli społeczeństwo, zwłaszcza regulator, rząd, ustawodawca nie pomogą nam chronić rynku i rozwijać się. Dlatego zdecydowaliśmy się wygłosić manifest.

Jakich zmian w postrzeganiu oczekujecie? Zacznijmy od społeczeństwa.

Nie jesteśmy postrzegani jako branża interesująca. Wydaje się, że poważniejsze zainteresowanie społeczne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12938

Wydanie: 12938

Spis treści

Reklama

Zamów abonament