Kooperacja państwa i przedsiębiorców – klucz do sukcesu gospodarczego
Międzynarodowa marka, której zakłady produkcyjne ulokowane w Polsce prowadzą globalny eksport, przypomina że biznes potrzebuje stabilności.
– Zmiany, nowe przepisy, regulacje, zakazy – o tym w naszej branży słyszymy właściwie codziennie. Jak w obliczu tych zmian, których szczegółów nie znamy i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, możemy – nie jako marka, ale jako branża – myśleć o rozwoju, nowych inwestycjach, o swoich pracownikach i kontrahentach – pyta Roman Jamiołkowski, członek zarządu BAT, dyrektor ds. regulacyjnych i korporacyjnych.
Nie jest łatwo, ale nie ma pesymizmu
O skomplikowanej sytuacji polskich przedsiębiorców mówi się coraz częściej. Trudne do przewidzenia konsekwencje Zielonego Ładu, wysokie koszty pracy, niestabilność dostaw, niepewność na rynkach zagranicznych i pojawiające się doniesienia o fali upadłości na Zachodzie – wszystko to wpływa na nastrój prowadzenia działalności biznesowej. Wyliczany przez Polski Instytut Ekonomiczny wskaźnik MIK (Miesięczny Indeks Koniunktury) spadł w lipcu do 96,8 pkt, czyli najniżej od sierpnia ubiegłego roku.
Jednak polskie firmy nadal optymistycznie patrzą w przyszłość i dostrzegają możliwości rozwoju. Zgodnie podkreślają jednak, że do osiągnięcia stawianych przed sobą celów potrzebują stabilnych regulacji, które zbilansują niekorzystne wpływy makroekonomiczne.
– W samej fabryce BAT w Augustowie zatrudniamy dziś około 1500...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta