Jak pozyskać cudzoziemców z wysokimi kwalifikacjami
Sprawna i kompleksowa polityka migracyjna pomoże cudzoziemcom o wysokich kwalifikacjach, by chcieli żyć i pracować w zawodach deficytowych w Polsce. Na razie jest ich niewielu.
Polski Instytut Ekonomiczny przygotował opracowanie, w którym zastanawia się nad scenariuszami zatrudnienia wykwalifikowanych cudzoziemców w Polsce. Szczególnie tych, którzy mają kompetencje przydatne w zawodach deficytowych. Przypomina, że w zeszłym roku wydano cudzoziemcom ponad 320 tys. zezwoleń na pracę w Polsce. Ponad połowa (54 proc.) dotyczyła pracy w zawodach deficytowych, ale tylko 6,5 proc. – profesjach wymagających wysokich kwalifikacji. A tylko 1 proc. wydanych dokumentów legalizujących pracę dotyczyło zawodów jednocześnie deficytowych i wysoko wykwalifikowanych.
Autorzy zastanawiają się, dlaczego tak się dzieje, że tylko nieliczni występują o pozwolenie w zawodach specjalistycznych, wymagających wysokich kwalifikacji: – Tak niski wskaźnik podejmowania pracy przez cudzoziemców w takich zawodach może wynikać z faktu, że wymaga się nostryfikacji dyplomu, a także znajomości języka polskiego na poziomie komunikatywnym. Może to znacznie utrudniać podejmowanie pracy przez cudzoziemców w tych zawodach,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta