Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwierciadło młodości

04 stycznia 2002 | TeleRzeczpospolita | MP
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Laco Adamik realizuje "Lorda Jima" dla Teatru Telewizji

Zwierciadło młodości

- Podążać za marzeniem, i znów za nim podążać, i tak bez końca - usque ad finem... - to nie tylko jedna z najbardziej znanych sentencji powieści Josepha Conrada "Lord Jim", ale także wymowna charakterystyka tytułowego bohatera.

"Lord Jim" jest pierwszym z realizowanych dla Teatru Telewizji dzieł w cyklu "Największe powieści XX wieku". Opowieść o oficerze na statku "Patna", później akwizytorze dostawców okrętowych, romantycznym i tragicznym bohaterze - zyskała liczne grono wielbicieli. Książka ukazała się drukiem po raz pierwszy w 1900 roku w Anglii i od razu zrobiła zawrotną karierę. Tylko w Polsce doliczyć się można jej 24 - dotychczas - wydań.

Słynna powieść Conrada doczekała się wielu adaptacji teatralnych, a także telewizyjnych. W 1948 roku "Lorda Jima" wyreżyserował Mieczysław Kotlarczyk w krakowskim Teatrze Rapsodycznym, w 1972 roku spektakl telewizyjny zrealizowała Lidia Zamkow, a cztery lata później Kazimierz Dejmek wystawił w Teatrze Nowym w Łodzi "Patnę" - spektakl na motywach powieści. Conradowska proza była też dwukrotnie realizowana przez amerykańskich filmowców - w 1925 roku film "Lord Jim" nakręcił Victor Fleming, a w 1965 roku Richard Brooks. Tytułowego bohatera...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2510

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament