Ucieczka od papieru
Ucieczka od papieru
PIOTR KOŚCIELNIAK
Naukowcy z Philips Research poinformowali o skonstruowaniu ekranu ciekłokrystalicznego, który może być umieszczany na elastycznym podłożu. To kolejny krok na drodze wiodącej do opracowania "elektronicznego papieru" - nośnika, który będzie mogł być zadrukowany dowolną ilość razy.
Wyświetlacz Philipsa jest bardzo mały - ma jedynie 5 cmkw. Opracowany został w tej samej technologii, co dzisiejsze wyświetlacze w komputerach przenośnych. Jak twierdzi Edzer Huitema z Philips Research na łamach czasopisma "Nature", urządzenie wykonane jest z odkształcalnych elementów plastikowych. A to oznacza, że można go wyginać - jak kartkę papieru. Wyświetlacz, oferujący na razie jedynie obraz w gamie szarości, ma być energooszczędny i tani w masowej produkcji. Podobne prototypowe urządzenie zaprezentowała również firma Lucent Technologies. Czy to oznacza, że dni papierowych książek i gazet są już policzone?
Nie tak szybko
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta