Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ucieczka od papieru

04 stycznia 2002 | Nauka i Technika | PK
źródło: Nieznane

Czy nowoczesne technologie zastąpią tradycyjne książki i czasopisma?

Ucieczka od papieru

PIOTR KOŚCIELNIAK

Naukowcy z Philips Research poinformowali o skonstruowaniu ekranu ciekłokrystalicznego, który może być umieszczany na elastycznym podłożu. To kolejny krok na drodze wiodącej do opracowania "elektronicznego papieru" - nośnika, który będzie mogł być zadrukowany dowolną ilość razy.

Wyświetlacz Philipsa jest bardzo mały - ma jedynie 5 cmkw. Opracowany został w tej samej technologii, co dzisiejsze wyświetlacze w komputerach przenośnych. Jak twierdzi Edzer Huitema z Philips Research na łamach czasopisma "Nature", urządzenie wykonane jest z odkształcalnych elementów plastikowych. A to oznacza, że można go wyginać - jak kartkę papieru. Wyświetlacz, oferujący na razie jedynie obraz w gamie szarości, ma być energooszczędny i tani w masowej produkcji. Podobne prototypowe urządzenie zaprezentowała również firma Lucent Technologies. Czy to oznacza, że dni papierowych książek i gazet są już policzone?

Nie tak szybko

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2510

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament