Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zimowa metropolia północnej Europy

04 stycznia 2002 | Moje Podróże | AN
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Szwecja Are to szaleństwo - 107 tras zjazdowych najlepiej oświetlonych na świecie

Zimowa metropolia północnej Europy

Popularną formą odpoczynku dla wielu turystów jest wybranie jednej wysokogórskiej stacji jako bazy i organizowanie codziennych wypadów w dziewiczą przyrodę

FOT. (C) NIAC PHOTO: HAKAN HJORT

ANNA NOWACKA-ISAKSSON

Położona w środkowej Norlandii Jämtlandia jest drugą co do wielkości, po Laponii, krainą geograficzną Szwecji. Jämtlandia to zarówno Are, ulubione miejsce entuzjastów slalomu, jak i baza wypadowa dla miłośników biegówek. Oddalone 650 km od Sztokholmu Are szczyci się prawie wszystkim, czego można wymagać od zimowej metropolii.

Ponad 10 lat temu Are przegrało walkę z norweskim Lillehammer o zorganizowanie zimowych igrzysk olimpijskich. Teraz ma nadzieję, że w 2007 r. urządzi mistrzostwa świata w konkurencjach alpejskich, tak jak to miało już miejsce w 1954 r.

Historia Are jako kurortu sięga 1882 r., kiedy to otwarto linię kolejową między szwedzkim ?stersundem i norweskim Trondheimem. Na początku ubiegłego stulecia turyści zaczęli przyjeżdżać tu również zimą, gdy zbudowano wysokogórską kolejkę na Storeskutan. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2510

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament