Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuka, która daje do myślenia

04 stycznia 2002 | Publicystyka, Opinie | JM

Wystawa budząca takie poruszenie warta jest rzetelnego namysłu

Sztuka, która daje do myślenia

JAN MICHALSKI

"Ze szczególnym smutkiem oglądałem obraz Madonny z wąsami" - napisał Maciej Rybiński w artykule o wystawie "Irreligia", który drukowano niedawno w "Rzeczpospolitej". Muszę przyznać, że przy lekturze artykułu Rybińskiego mnie także nie było wesoło. Mój smutek wynikał z faktu, że nawet autorowi, którego czytuję i szanuję, zdarza się pisać na temat, o którym nie ma nic szczególnego do powiedzenia.

Rozprawianie o sztuce jako "targowisku próżności", o krytykach jako "grupkach kabotynów", o dziełach sztuki jako "odchodach" i o artystach jako "młodych ludziach upojonych chwilowym rozgłosem" stało się już, niestety, prasowym rytuałem i nadaje się do Nagrody Kąkola. Przed czarną melancholią ratowały mnie tylko wąsy, które przed laty Adam Rzepecki dorysował Matce Boskiej Częstochowskiej - ilekroć na nie spojrzałem, salutowały. Nie są to bowiem wcale wąsy bluźniercze, ale ucieszne.

Heca za hecą, skandal za skandalem

Jesienią polskie media rozkoszowały się niepokojami, jakie wywołała wystawa "Irreligia" w Brukseli. "Polityka" zamieściła obszerną korespondencję, były audycje w radiu i TV. Bulwarowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2510

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament