Gdzie są polscy federaliści?
Gdzie są polscy federaliści?
RYS. PAWEŁ GAŁKA
KLAUS BACHMANN
Półtora roku temu niemiecki minister spraw zagranicznych Joschka Fischer w przemówieniu na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie przedstawił swoją wizję wspólnej Europy - trzydziestu państw, złączonych konstytucją, ze wspólnym parlamentem i wybranym przez obywateli prezydentem.
Wizję Fischera zrozumiano w Polsce jako program budowania federalnej Europy, wchłaniającej państwa narodowe. Adam Michnik napisał nazajutrz, że pragnie pozostać Polakiem z polskim paszportem. Czy przemówienie Fischera zawierało groźbę wtopienia Polski, jej dziedzictwa i kultury w jedno, tak często przywołane przez zwolenników Radia Maryja, "europejskie superpaństwo".
Czym jest federalna Europa?
W Polsce koncepcję federalizmu europejskiego często przeciwstawia się Europie ojczyzn lub innym pomysłom wywodzącym się z nieco przedawnionych debat. Kto opowiada się za federalizmem, opowiada się jakoby przeciwko suwerenności państw, przeciw państwu narodowemu i pragnie budować coś w rodzaju "Stanów Zjednoczonych Europy".
Owszem, retoryka wielu federalistów, przywołujących przykład Stanów, dostarczyła przeciwnikom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta