Zjednoczenie i podział
- Rozmowa z Arturem Balazsem , liderem SKL
- Rozmowa z Janem Marią Rokitą , prezesem SKL Zjednoczenie i podział
Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe, Porozumienie Chrześcijańskich Demokratów oraz część polityków Ruchu Społecznego w połowie stycznia mają połączyć się. Dla SKL jednak będzie to nie tylko kongres jedności, ale równocześnie kongres, podczas którego dojdzie do podziału tej partii.
Część jej działaczy (w tym większość posłów) z prezesem Janem Rokitą na czele chciałaby, aby Stronnictwo rozwiązało się, a jego członkowie przystąpili do Platformy Obywatelskiej. Jednak najprawdopodobniej przeważająca większość delegatów opowie się za zachowaniem swojej partii i wybierze drogę budowania centroprawicy poza PO. W tej sytuacji nastąpi rozpad SKL, jednak niewykluczone, że będzie to rozpad aksamitny. Jeszcze wczoraj, przed posiedzeniem zarządu partii Rokita dyskutował z Arturem Balazsem na temat formuły rozstania, która nie zakłóciłaby świątecznej atmosfery, jaką ma wywołać zjednoczenie Stronnictwa z PPChD i częścią RS.
Na czele nowej partii (jej nazwa jest wciąż nieustalona) stanie prawdopodobnie Artur Balazs, jego zastępcą będzie dotychczasowy prezes PPChD Antoni Tokarczuk, kandydatem na sekretarza generalnego jest Krzysztof Tchórzewski. Do tworzenia tego ugrupowania
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta