Koncesja także od starosty
Koncesja także od starosty
RYS. JACEK FRANKOWSKI
PIOTR GISMAN, DYREKTOR DEPARTAMENTU PRAWNEGO WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Uproszczenie procedury koncesyjnej i ustalanie opłat eksploatacyjnych przez samych przedsiębiorców to niektóre z powodów nowelizacji prawa geologicznego i górniczego. Chodziło także o dostosowanie naszych przepisów do wymogów Unii Europejskiej. Zmiany te wzbudzają duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców tej branży; obawiają się, że niektóre rozwiązania mogą utrudnić im działalność.
Prowadzący zakład górniczy lub kopalnię musi, jak dotychczas, rozpoznać zagrożenie związane z ruchem tego zakładu i podejmować środki, które mają temu zapobiec i je usunąć. Od nowego roku, tak jak czynią to przedsiębiorcy w państwach Unii, trzeba także sporządzić tzw. dokument bezpieczeństwa, czyli udokumentować ryzyko zawodowe, na jakie narażeni są pracownicy, i zapoznać ich z jego treścią.
Inny wymóg, jaki postawiła nam Unia, to obowiązkowy przetarg na ustanowienie użytkowania górniczego: na poszukiwania, rozpoznanie lub wydobywanie gazu ziemnego i ropy naftowej oraz jej naturalnych pochodnych, a także metanu z węgla kamiennego. Zgodnie z ustawą przeprowadzać go będą organa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta