Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koncesja także od starosty

04 stycznia 2002 | Prawo | HF
źródło: Nieznane

Obowiązuje od 1 stycznia Prawo geologiczne i górnicze

Koncesja także od starosty

RYS. JACEK FRANKOWSKI

PIOTR GISMAN, DYREKTOR DEPARTAMENTU PRAWNEGO WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Uproszczenie procedury koncesyjnej i ustalanie opłat eksploatacyjnych przez samych przedsiębiorców to niektóre z powodów nowelizacji prawa geologicznego i górniczego. Chodziło także o dostosowanie naszych przepisów do wymogów Unii Europejskiej. Zmiany te wzbudzają duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców tej branży; obawiają się, że niektóre rozwiązania mogą utrudnić im działalność.

Prowadzący zakład górniczy lub kopalnię musi, jak dotychczas, rozpoznać zagrożenie związane z ruchem tego zakładu i podejmować środki, które mają temu zapobiec i je usunąć. Od nowego roku, tak jak czynią to przedsiębiorcy w państwach Unii, trzeba także sporządzić tzw. dokument bezpieczeństwa, czyli udokumentować ryzyko zawodowe, na jakie narażeni są pracownicy, i zapoznać ich z jego treścią.

Inny wymóg, jaki postawiła nam Unia, to obowiązkowy przetarg na ustanowienie użytkowania górniczego: na poszukiwania, rozpoznanie lub wydobywanie gazu ziemnego i ropy naftowej oraz jej naturalnych pochodnych, a także metanu z węgla kamiennego. Zgodnie z ustawą przeprowadzać go będą organa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2510

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament