Rentgen też musi być bezpieczny
Rentgen też musi być bezpieczny
RYS. JACEK FRANKOWSKI
STANISŁAW LATEK, DYREKTOR DEPARTAMENTU SZKOLENIA I INFORMACJI SPOŁECZNEJ PAŃSTWOWEJ AGENCJI ATOMISTYKI
Nowe prawo atomowe zapewnia większą niż dotychczas ochronę radiologiczną dla ludzi, w tym pracowników zatrudnionych przy sprzęcie radiologicznym. To samo dotyczy bezpieczeństwa obiektów jądrowych, zwłaszcza po wydarzeniach z 11 września. Obiekty te muszą być tak chronione, aby nikt poza uprawnionym personele, nie miał możliwości dostania się na ich teren, np. odpowiednio zabezpieczone w bramki z kodowanymi wejściówkami. Wokół tych obiektów tworzy się obszar ograniczonego użytkowania, ustanawia go wojewoda. To, że nie ma u nas jeszcze elektrowni jądrowej, nie oznacza, że przepisy nie powinny precyzować warunków, jakich należy dotrzymać w fazie projektowania, budowy czy wyznaczenia lokalizacji takiej siłowni. Działać będą na przyszłość.
Nowe prawo określa także, kto odpowiada za usuwanie ewentualnych zagrożeń radiacyjnych i jakie działania może w takich wypadkach podejmować. Do tej pory nie było to uregulowane. Ustawa ustala też zasady, na jakich powinny współdziałać stacje i jednostki prowadzące pomiary skażeń, co jest konieczne dla oceny sytuacji radiacyjnej kraju i zapewnienia ochrony radiologicznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta