Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rentgen też musi być bezpieczny

04 stycznia 2002 | Prawo | HF
źródło: Nieznane

Obowiązuje od 1 stycznia Prawo atomowe

Rentgen też musi być bezpieczny

RYS. JACEK FRANKOWSKI

STANISŁAW LATEK, DYREKTOR DEPARTAMENTU SZKOLENIA I INFORMACJI SPOŁECZNEJ PAŃSTWOWEJ AGENCJI ATOMISTYKI

Nowe prawo atomowe zapewnia większą niż dotychczas ochronę radiologiczną dla ludzi, w tym pracowników zatrudnionych przy sprzęcie radiologicznym. To samo dotyczy bezpieczeństwa obiektów jądrowych, zwłaszcza po wydarzeniach z 11 września. Obiekty te muszą być tak chronione, aby nikt poza uprawnionym personele, nie miał możliwości dostania się na ich teren, np. odpowiednio zabezpieczone w bramki z kodowanymi wejściówkami. Wokół tych obiektów tworzy się obszar ograniczonego użytkowania, ustanawia go wojewoda. To, że nie ma u nas jeszcze elektrowni jądrowej, nie oznacza, że przepisy nie powinny precyzować warunków, jakich należy dotrzymać w fazie projektowania, budowy czy wyznaczenia lokalizacji takiej siłowni. Działać będą na przyszłość.

Nowe prawo określa także, kto odpowiada za usuwanie ewentualnych zagrożeń radiacyjnych i jakie działania może w takich wypadkach podejmować. Do tej pory nie było to uregulowane. Ustawa ustala też zasady, na jakich powinny współdziałać stacje i jednostki prowadzące pomiary skażeń, co jest konieczne dla oceny sytuacji radiacyjnej kraju i zapewnienia ochrony radiologicznej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2510

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament