Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gwiazdy sportu: Zhu Chen

04 stycznia 2002 | TeleRzeczpospolita | KG
źródło: Nieznane

 • Gwiazdy sportu: Zhu Chen
 • W centrum uwagi

  Gwiazdy sportu

  Zhu Chen

  (c) AP

  "Co tam panie w szachach? Chinki trzymają się mocno" - tak mogłoby się zaczynać "Wesele" we współczesnej wersji. W kobiecych szachach przez lata królowały zawodniczki z Gruzji, ale ostatnio panuje dynastia z Chin. W połowie grudnia, w trakcie mistrzostw świata w Moskwie, berło przejęła właśnie 25-letnia Zhu Chen, zawodniczka legitymująca się męskim tytułem arcymistrzowskim.

  Każdej współczesnej mistrzyni trudno będzie nawet zbliżyć się do osiągnięcia słynnej Very Menchik-Stevenson, która najdłużej, bo aż siedemnaście lat, nosiła kobiecą koronę szachową. Zdobyła ją w 1927 roku w pierwszym oficjalnym turnieju pod egidą FIDE i do wybuchu wojny obroniła tytuł siedmiokrotnie. Właściwie nikt jej go nie pozbawił. Mistrzyni świata zginęła w 1944 roku podczas bombardowania Londynu.

  Rok 1962 to początek ery Gruzinek. Mistrzynią świata została wówczas 21-letnia Nona Gaprindaszwili, pierwsza kobieta, która zdobyła tytuł arcymistrza męskiego. Abdykowała po 16 latach na rzecz swojej rodaczki, najmłodszej mistrzyni w historii, 17-letniej wówczas Mai Cziburdanidze, która pozostawała królową szachów do 1991 roku.

  Wówczas to w Manili na Filipinach Cziburdanidze przegrała 6,5: 8,5 mecz o tytuł

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2510

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament