Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozmowa kontrolowana

07 września 2002 | Książki | KM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Zdaniem Márqueza, "Na fałszywych papierach w Chile" uznać można za typowy reportaż. Ale to coś więcej...

Rozmowa kontrolowana

FOT. (C) FREE

Krzysztof Masłoń

edenastego września obchodzić będziemy rocznicę... Nie, nie tylko zamachu na Nowy Jork i zniszczenia World Trade Center. Tego samego dnia, tyle że 29 lat temu zniszczony został inny, znacznie zresztą wspanialszy gmach - pałac La Moneda w Santiago.

Miguel Littin, reżyser chilijski (choć syn Greczynki i Palestyńczyka) był wtedy działaczem Unidad Popular, zwolennikiem i współpracownikiem prezydenta Salvadora Allende i jako taki znalazł się w kolumnie więźniów pędzonych przez żołnierzy wykonujących rozkazy Augusto Pinocheta. Sierżant, który go zatrzymał, okazał się kinomanem i spytał: "To pan zrobił Szakala z Nahualtoro?", a gdy otrzymał odpowiedź twierdzącą, zadał jeszcze błahe pytanie dotyczące techniki filmowej, a następnie powiedział oficerowi, że człowiek, którego prowadzi, znalazł się tu przez przypadek ("przyjechał złożyć skargę, bo sąsiedzi rozwalili mu kijami samochód"). Zdziwiony i mocno wzburzony porucznik rozkazał Littinowi "znikać, ale migiem", co ten oczywiście uczynił. Do domu już nie wrócił, przenosił się tylko z kryjówki do kryjówki, a w końcu - wraz z rodziną - opuścił...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2717

Spis treści
Zamów abonament