Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od 0 do 144

07 września 2002 | Plus Minus | GS

LITERATURA "AFTER SEPTEMBER"

Od 0 do 144

Pierwsza cyfra w tytule to symbol: początek, start, Ground Zero. Druga liczba to liczba trafień, jakie przynosi hasło "September 11 terrorist attacks" w witrynie internetowej księgarni Amazon.com.

Zalew informacji, mnogość wydarzeń i coraz doskonalsze techniki wydawnicze sprawiają, że książki opracowywane są szybciej i na konkretny termin; wiele z nich to rozwinięcie jakiegoś krzyczącego gazetowego tytułu. Atak na World Trade Center wywołał, zwłaszcza w Ameryce, falę publikacji, która ruszyła z opóźnieniem, bacznie obserwowana przez wszystkich: autorów, wydawców, media, czytelników. Liczyły się ofiary, ich pamięć i cierpienie.

Szok, jakim był ten atak - uwieńczony sukcesem zamach na symbol Stanów Zjednoczonych, przy tym symbol, wydawało się, niezdobyty i świetnie chroniony - zmroził nawet autorów znanych z fantastycznych pomysłów. Rzeczywistość przerosła fikcję, terroryści z al-Qaidy swoją "mission impossible" zrealizowali niemal zgodnie z założeniami. Armageddon nagle stanął u rogatek.

Paradoksalnie, Christopher Brookmyre w swej powieści, która miała się ukazać w feralnym wrześniu, lansował tezę, iż międzynarodowy terroryzm przestał już być zależny od ideologii, a stał się wyłączną domeną dobrze płatnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2717

Spis treści
Zamów abonament