Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czytelnia

07 września 2002 | Książki | DK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

CZYTELNIA

 • Błogosławione czasy, kruchy świat
 • Historia Chin
 • Pigment
 • Żukow - cień zwycięstwa Miłość w czasach rewolucji

  Robert Menasse, pisarz dotychczas szerzej u nas nieznany, uważany jest za najwybitniejszego przedstawiciela nowej literatury austriackiej. Powieść "Błogosławione czasy, kruchy świat", obsypana nagrodami i przetłumaczona na wiele języków, to pierwszy jego utwór dostępny po polsku.

  Książka, wydana w Austrii w roku 1991, powstawała w momencie, gdy padał berliński mur. Niewątpliwie przetrwało w niej coś z burzliwej atmosfery tamtego czasu. Akcja powieści toczy się w Wiedniu w drugiej połowie lat 60. W Austrii rewolty studenckie wybuchały przede wszystkim na tle narodowościowym. Wzrosły wówczas w siłę i doszły do głosu młodzieżowe ruchy neonazistowskie. Klimat rewolucji nie sprzyja teoretyzowaniu, a główny bohater powieści, Leo Singer - na nieszczęście dla siebie - odznacza się temperamentem myśliciela raczej niż działacza.

  Co gorsza, energii do tworzenia własnej koncepcji historii, osnutej na heglowskiej filozofii dziejów, dostarcza mu przede wszystkim niesłychanie toksyczny związek z kobietą. "Do stworzenia postaci Leo, młodocianego filozofa - opowiada Robert Menasse w wywiadzie dla francuskiego "Le Temps" - zainspirowały mnie takie przykłady, jak Jean Paul Sartre czy

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2717

Spis treści
Zamów abonament