Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Makabryczny komunikat

07 września 2002 | Plus Minus | JU
źródło: Nieznane

11 WRZEŚNIA - ROK PÓŹNIEJ

Makabryczny komunikat

RYS. ANDRZEJ KRAUZE

JERZY USZYŃSKI

Wskutek rozpowszechniania się techniki i rozwoju komunikacji inne kultury stały się zdolne i coraz bardziej bywają skłonne same wyznaczać nam miejsce i termin rendez-vous. Właśnie to było najbardziej szokującą lekcją, jaką uzmysłowił nam atak na wieże World Trade Centre.

Wydarzenia z 11 września 2001 roku trwale odmieniły - w zgodnej opinii większości komentatorów, ale też i w mniej poddających się weryfikacji, codziennych odczuciach zwykłych ludzi - pejzaż cywilizacji Zachodu. Aczkolwiek zmiany nie mają charakteru radykalnego, przebiegają raczej podskórnie, pod powierzchnią zjawisk, a niektórzy odtrąbili już nawet, że Ameryka (zwłaszcza po udanej akcji w Afganistanie) otrząsnęła się z szoku, to towarzyszy nam przeświadczenie, że zostały uruchomione długofalowe procesy, które zmienią w nadchodzących latach oblicze świata. Kontrole na lotniskach czy wzrost dbałości o bezpieczeństwo osobiste to tylko drobne (i być może chwilowe) oznaki tych zmian; o wiele istotniejsze wydają się przekształcenia w układzie geopolitycznym czy zaczątki powszechnej dyskusji - jaka znalazła swój wyraz w polemikach toczonych na łamach światowej prasy - która wpisuje się w szerszy: filozoficzny, moralny, społeczny czy właśnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2717

Spis treści
Zamów abonament