Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warunkowy optymizm

07 września 2002 | Ekonomia | HB PJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Choć gospodarka wykazuje pewne oznaki poprawy, to nie są one jednoznaczne

 • KOMENTARZ: Optymizm tygrysa Warunkowy optymizm

  RYS. JACEK WILK

  HALINA BIŃCZAK

  Badania koniunktury wskazują poprawę nastrojów w przedsiębiorstwach, rośnie eksport oraz sprzedaż w przemyśle i handlu detalicznym, a rząd rezygnuje z obniżenia prognozy tempa wzrostu na przyszły rok. Według niektórych oznacza to, że długo oczekiwane ożywienie jest tuż-tuż, a może nawet już się zaczęło. Tymczasem gospodarka wykazuje wprawdzie pewne oznaki poprawy, ale nie są one jednoznaczne.

  Analitycy bardzo ostrożnie formułują prognozy sytuacji gospodarczej dla ostatnich miesięcy tego roku i na rok 2003. Wprawdzie w większości banków przewidywania wzrostu PKB w 2003 roku zbliżone są do rządowych 3,1 proc., ale ich autorzy podkreślają, że wszystko zależy od tego, czy odnotowane ostatnio tendencje utrzymają się. A także - a może przede wszystkim - od tego, jaka będzie koniunktura u naszych partnerów handlowych.

  Taki "warunkowy optymizm" prezentują również Narodowy Bank Polski i Główny Urząd Statystyczny. Choć bowiem w wielu dziedzinach gospodarki pojawiają się symptomy korzystnych zmian, to na razie trudno z całą pewnością stwierdzić, czy okażą się one trwałe.

  Według Janusza Jankowiaka, głównego ekonomisty BRE Banku,

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2717

Spis treści
Zamów abonament