Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W punkcie zero

07 września 2002 | Plus Minus | MS
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

11 WRZEŚNIA 2001, GODZINA 8.48

W punkcie zero

RAFAŁ OLBIŃSKI

MAREK STRZAŁA

Krótko przed dziewiątą 11 września 2001 r. nowojorczyków mógł zaskoczyć widok wielkiego samolotu pasażerskiego przelatującego z hukiem niebezpiecznie nisko nad Manhattanem.

Ilu ludzi w oknach między piętrami 96. i 103. północnego wieżowca World Trade Center w ostatnich sekundach życia przez mgnienie oka widziało olbrzymiejący dziób mknącego wprost ku nim boeinga 767?

O 8.48 czasu nowojorskiego potężny odrzutowiec American Airlines, uprowadzony pół godziny wcześniej, z arabskim porywaczem za sterami i 92 osobami na pokładzie, uderzył powyżej 95. piętra w północną ścianę wieżowca WTC1 na dolnym Manhattanie. Kolos zdmuchnął ze swej drogi aluminiowe poszycie budynku i gładko przedarł się do wnętrza przez gęstą palisadę grubych na pół metra zewnętrznych filarów nośnych z belek stalowych. W jednej chwili na wszystkie strony wystrzeliły stumetrowe jęzory pomarańczowych płomieni i wielka bania ognia zakwitła wokół szczytu najwyższego nowojorskiego drapacza chmur. Wybuch paliwa rozrzucił fragmenty samolotu i gruz na dziesiątki metrów.

Podłoga ucieka spod nóg

Większość instytucji w Nowym Jorku zaczyna pracę o dziewiątej. W dwóch srebrzystych drapaczach chmur World...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2717

Spis treści
Zamów abonament