Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót żon

07 września 2002 | Książki | JJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

REWIZJONISTYCZNE BIOGRAFIE KOBIET

Najwybitniejszy dwudziestowieczny poeta angielski, Thomas Stearns Eliot, nie ma ostatnio dobrej prasy. W 1995 roku ukazała się głośna praca Anthony'ego Juliusa oskarżająca poetę o jawny antysemityzm, a kilka miesięcy temu opublikowana została biografia pierwszej żony Eliota, Vivienne, pióra Carole Seymour-Jones. Że pierwsze małżeństwo Eliota było dla obojga koszmarem, wiadomo nie od dzisiaj.

Powrót żon

Przez długie lata sława Iris Murdoch (z lewej) przyćmiewała sławę męża, oksfordzkiego profesora i krytyka literackiego. Vivienne Eliott, za zgodą samego męża, znalazła się w zakładzie dla obłąkanych.

FOT. (C) BEW

Jerzy Jarniewicz

Vivienne cierpiała na zaburzenia hormonalne, które dramatycznie okaleczyły jej pożycie małżeńskie. W kłopotach związanych z seksem upatrywano źródeł mizoginizmu poety i jego niechęci do cielesności, widziano w nich także przyczynę głębokich zaburzeń psychicznych Vivienne, które zakończyły się zamknięciem pani Eliot w zakładzie dla obłąkanych - za zgodą samego Eliota. Historię tego małżeństwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2717

Spis treści
Zamów abonament