Powrót żon
Najwybitniejszy dwudziestowieczny poeta angielski, Thomas Stearns Eliot, nie ma ostatnio dobrej prasy. W 1995 roku ukazała się głośna praca Anthony'ego Juliusa oskarżająca poetę o jawny antysemityzm, a kilka miesięcy temu opublikowana została biografia pierwszej żony Eliota, Vivienne, pióra Carole Seymour-Jones. Że pierwsze małżeństwo Eliota było dla obojga koszmarem, wiadomo nie od dzisiaj.
Powrót żon
Przez długie lata sława Iris Murdoch (z lewej) przyćmiewała sławę męża, oksfordzkiego profesora i krytyka literackiego. Vivienne Eliott, za zgodą samego męża, znalazła się w zakładzie dla obłąkanych.
FOT. (C) BEW
Jerzy Jarniewicz
Vivienne cierpiała na zaburzenia hormonalne, które dramatycznie okaleczyły jej pożycie małżeńskie. W kłopotach związanych z seksem upatrywano źródeł mizoginizmu poety i jego niechęci do cielesności, widziano w nich także przyczynę głębokich zaburzeń psychicznych Vivienne, które zakończyły się zamknięciem pani Eliot w zakładzie dla obłąkanych - za zgodą samego Eliota. Historię tego małżeństwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta