Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Boisko wielkich mocarstw?

07 września 2002 | Plus Minus | AP

POLSKA 1980-1989 (II)

Boisko wielkich mocarstw?

  • Poprzednia część referatu ANDRZEJ PACZKOWSKI

    Sowieci mentalnie nie mogli się pogodzić z polskimi odrębnościami, ale musieli przyjmować je z dobrodziejstwem inwentarza.

    Piątego lutego 1980 roku, niespełna półtora miesiąca po sowieckiej interwencji w Afganistanie, podczas dorocznego szczytu francusko-niemieckiego, przywódcy obu państw stwierdzili, że polityka odprężenia nie przetrwa jeszcze jednego tego rodzaju ciosu. I rzeczywiście "ogłoszenie stanu wojennego w Polsce stało się dla administracji USA punktem zwrotnym", ale amerykańska odpowiedź na wprowadzenie stanu wojennego spotkała się z rezerwą - a prawdę mówiąc: niechęcią - sojuszników z zachodniej Europy, choć ostatecznie się z nią pogodzili, a nawet częściowo do niej przyłączyli. W istocie jednak Zachód jako całość potraktował to, co się stało w Polsce 13 grudnia 1981 roku, z powagą. Na pewno można to powiedzieć o administracji Reagana, aczkolwiek chyba nigdy nie będzie pewności, czy zgniecenia "Solidarności" przez wojsko i policję nie potraktowano w Waszyngtonie po prostu jako dogodnego pretekstu do uzasadnienia polityki, która i tak byłaby prowadzona.

    Faza druga: 1982-1985 Nacisk z Zachodu, oczekiwanie na Wschodzie

    W każdym razie po 13 grudnia 1981 roku

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2717

Spis treści
Zamów abonament