Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Same podatki nie wystarczą

07 września 2002 | Publicystyka, Opinie | SS

Szara strefa i regulacje rynku pracy

Same podatki nie wystarczą

SŁAWOMIR SZTABA

Do zmniejszenia rozmiarów szarej strefy w polskiej gospodarce nie wystarczą zmiany w systemie podatkowym ani zapowiadana abolicja podatkowa. Konieczna jest także deregulacja rynku pracy, gdyż zasięg szarej strefy ma wyraźny związek z rozmiarami bezrobocia oraz przepisami dotyczącymi zwalniania pracowników.

Z danych zawartych w artykule Anity Błaszczak ("Gospodarka bez rachunku", "Rz" z 30 sierpnia) wynika, że pięć krajów europejskich wyraźnie wyprzedza pod tym względem pozostałe. Przypomnę, że są to: Grecja, gdzie w szarej strefie powstaje 28,5 proc. PKB, Włochy (27 proc.), Portugalia (22,5 proc.), Hiszpania (22,5 proc.) i Belgia (22 proc.). Istnieje wyraźna korelacja między rozmiarami szarej strefy a poziomem bezrobocia i prawnymi regulacjami rynku pracy występującymi w tych państwach.

W czterech z tych pięciu krajów stopa bezrobocia sięga najwyższego poziomu w Unii Europejskiej. W 2000 roku wynosiła:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2717

Spis treści
Zamów abonament