Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

06 marca 1995 | Świat | TS

DZIEŃ NA ŚWIECIE

Informacje

Czechy: ODA uznaje Polskę za mocarstwo regionalne

Obywatelski Sojusz Demokratyczny (ODA) uznaje Polskę za mocarstwo regionalne, od którego stabilności i bezpieczeństwa zależy stabilizacja całego regionu. Jak podała PAP, takie stwierdzenie znalazło się w projekcie oświadczenia o interesach narodowych Czech, jakie ma wydać obradujący od soboty w Hradec Kralovem zjazd ODA. Autorzy projektu swe stanowisko uzasadniają wielkością, położeniem i rolą Polski. Partia, która uczestniczy w rządzącej koalicji, zamierza również poprzeć starania Czech owejście do Unii Europejskiej i NATO, a za priorytetowy element czeskiej polityki zagranicznej uznać rozwój stosunków ze Słowacją. Na przewodniczącego ODA uczestnicy zjazdu wybrali w niedzielę ponownie Jana Kalvodę, wicepremiera w rządzie Vaclava Klausa.

Rosja ostrzega Finlandię przed przystąpieniem do NATO

Rosja nieprzychylnie odniosłaby się do przystąpienia Finlandii do NATO -- ostrzegł Jurij Deriabin, ambasador rosyjski w Helsinkach, w wywiadzie, jaki został opublikowany w niedzielnym numerze dziennika "Vasabladet". Wejście Finlandii do NATO stanowiłoby -- podkreślił -- nie tylko kwestię w stosunkach fińsko-rosyjskich, lecz poważny problem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 421

Spis treści
Zamów abonament