Pilnowanie beczki prochu
Pilnowanie beczki prochu
Żandarmeria Wojskowa rozpoczęła zakrojoną na wielką skalę operację sprawdzania, czy z wojskowych magazynów nie przeciekają na zewnątrz materiały wybuchowe. -- Wminionym roku nie odnotowaliśmy wypadku kradzieży, nawet wyraźniejszych śladów nadzwyczajnych ubytków w wojskowych zasobach, lecz seria zamachów bombowych w ostatnich miesiącach i u nas zapaliła czerwone, ostrzegawcze światełko -- mówi gen. bryg. Alfons Kupis, szef ŻW. Żandarmi drobiazgowo prześwietlą wszelkie drogi, którymi wędrują bojowe materiały i tzw. środki pozoracji pola walki, sprawdzą skuteczność nadzoru i szczelność zabezpieczeń.
Trotyl wręku
Do niewielkiej jednostki, pierwszego batalionu saperów w Pułtusku, trotyl dociera małymi partiami, dokładnie według precyzyjnego zapotrzebowania. -- Ludzi mam doświadczonych, od wielu lat wpadki nie było -- twierdzi dowódca ppłk Eugeniusz Kowalczyk. Oprócz szkolenia -- zajęcia "praktyczne" pułtuskich saperów w zeszłym roku pochłonęły aż 2 tony materiałów wybuchowych. Trotyl służy do unieszkodliwiania niewypałów, w które wyjątkowo, zwłaszcza po wiosennych orkach, obradzają podostrołęckie i łomżyńskie pola, dokładnie wzdłuż linii, na której zatrzymał się kiedyś front....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta