Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pilnowanie beczki prochu

06 marca 1995 | Kraj | ZL

Pilnowanie beczki prochu

Żandarmeria Wojskowa rozpoczęła zakrojoną na wielką skalę operację sprawdzania, czy z wojskowych magazynów nie przeciekają na zewnątrz materiały wybuchowe. -- Wminionym roku nie odnotowaliśmy wypadku kradzieży, nawet wyraźniejszych śladów nadzwyczajnych ubytków w wojskowych zasobach, lecz seria zamachów bombowych w ostatnich miesiącach i u nas zapaliła czerwone, ostrzegawcze światełko -- mówi gen. bryg. Alfons Kupis, szef ŻW. Żandarmi drobiazgowo prześwietlą wszelkie drogi, którymi wędrują bojowe materiały i tzw. środki pozoracji pola walki, sprawdzą skuteczność nadzoru i szczelność zabezpieczeń.

Trotyl wręku

Do niewielkiej jednostki, pierwszego batalionu saperów w Pułtusku, trotyl dociera małymi partiami, dokładnie według precyzyjnego zapotrzebowania. -- Ludzi mam doświadczonych, od wielu lat wpadki nie było -- twierdzi dowódca ppłk Eugeniusz Kowalczyk. Oprócz szkolenia -- zajęcia "praktyczne" pułtuskich saperów w zeszłym roku pochłonęły aż 2 tony materiałów wybuchowych. Trotyl służy do unieszkodliwiania niewypałów, w które wyjątkowo, zwłaszcza po wiosennych orkach, obradzają podostrołęckie i łomżyńskie pola, dokładnie wzdłuż linii, na której zatrzymał się kiedyś front....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 421

Spis treści
Zamów abonament