Bez emocji
O reasekuracji --
Bez emocji
Krzysztof Jarmuszczak
Od kilku lat w środowisku ubezpieczeniowym, a od pewnego czasu również wśród polityków i dziennikarzy, toczy się dyskusja na temat reasekuracji polskich towarzystw ubezpieczeniowych za granicą. Dyskusja ta budzi wiele emocji. Skrajne poglądy, jakie się w jej trakcie pojawiają oraz używane czasem argumenty świadczą o tym, że nie wszyscy dyskutanci zapoznali się z przedmiotem sporu w stopniu usprawiedliwiającym wygłaszanie autorytatywnych opinii.
Ponieważ sprawa, która pośrednio dotyczy wszystkich ubezpieczonych, a więc ogromnej części dorosłego społeczeństwa i niemal całej gospodarki narodowej jest zbyt ważna, aby mogła obrastać mitami i być przedmiotem nieporozumień, mam nadzieję, że ten artykuł przyczyni się do pewnego uporządkowania dyskusji. Najważniejszym elementem tego uporządkowania powinno być uświadomienie sobie, że problem sprowadza się do kilku pytań, na które trzeba odpowiedzieć w ściśle określonej kolejności:
-- Czy polskim ubezpieczycielom potrzebna jest zagraniczna reasekuracja?
-- Czy istnieją przesłanki umożliwiające powstanie polskiego zawodowego reasekuratora?
-- Jaki jest finansowy wymiar tego zagadnienia?
-- W jaki sposób i do jakiego stopnia państwo może lub powinno angażować się w rozwiązywanie tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta