Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz większy rarytas

06 marca 1995 | Ekonomia | MK

Spożycie mleka w gospodarstwach domowych

Coraz większy rarytas

Z codziennego napoju mleko w wielu miejskich gospodarstwach domowych staje się dodatkiem do kawy, deserów isubstytutem śmietanki. Zniknęło ze szkół i -- wraz z barami mlecznymi -- z miast. Jedynie na wsi, w gospodarstwach rolnych, spożycie mlecznych napojów utrzymuje się na poziomie dwukrotnie wyższym niż w miastach, a nawet wzrasta (tab. 1) .

Mieszkańcy wsi, mając bezpośredni dostęp do mlecznej rzeki, nie płacą za dodatkowe składniki ceny detalicznej: opakowania, koszty produkcji, transportu i dystrybucji, które w największym stopniu decydują o wzroście cen.

Prosto od krowy

Przeprowadzane przez GUS badania budżetów gospodarstw domowych wykazują ciągły spadek spożycia mleka w ostatnich kilku latach (bez mleka przerobionego na masło) . W pierwszym półroczu ub. r. konsumpcja obniżyła się o około 5 procent, wdrugim zjawisko to jeszcze się pogłębiło. Jednak szczegółowa analiza rodzajów gospodarstw domowych (tab. 1) wyraźnie wskazuje, że obniżenie wystąpiło głównie w gospodarstwach pracowniczych, osób pracujących na własny rachunek i utrzymujących się ze źródeł niezarobkowych. W gospodarstwach chłopów-robotników nastąpił niewielki wzrost spożycia mleka. W gospodarstwach rolników i emerytów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 421

Spis treści
Zamów abonament