Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudny wyścig z inflacją

06 marca 1995 | Ekonomia | RA

Rankingi "GB" -- kapitały i wyniki banków w ub. r.

Trudny wyścig z inflacją

W 1994 r. banki komercyjne zdołały zwiększyć swoje kapitały, jednak w stopniu niewiele wyprzedzającym inflację. Wyższe niż w 1993 r. były zyski banków, szczególnie tych największych, których aktywa przekraczają 2 mld nowych zł. Najbardziej zasobni w środki niekoniecznie byli najbardziej dynamiczni -- kilka mniejszych banków, takich jak np. Bank Przemysłowy z Łodzi, Cuprum Bank z Lubina czy Bank Częstochowa miały bardzo wysoką dynamikę przyrostu zysków. Jest to jednak wynikiem "startu z bardzo niskich pułapów". Straty ujawniły dwa banki; część jednak nie wzięła udziału w rankingach "Gazety Bankowej". Nadal słaba jest akcja pożyczkowa. Cieszy jednak spadek udziału kredytów nieregularnych w portfelach wielu banków, chociaż ich wielkość w porównaniu z kredytami "zdrowymi" jest nadal niebagatelna.

W 1994 r. rosły zyski

Z yski netto 56 banków uwzględnionych w rankingu "Gazety Bankowej" (wyniki banków w 1994 r. ) wyniosły 15493, 7 mld starych zł, przyrastając nominalnie o 94, 1 proc. -- w stosunku do 1993 r. -- a realnie o 46, 9 proc. (przy uwzględnieniu średniorocznej inflacji w ub. r. w wysokości 32, 5 proc. ). W 1993 r. wporównaniu z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 421

Spis treści
Zamów abonament