Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Monopolistyczne praktyki stowarzyszeń

06 marca 1995 | Prawo | EN

Monopolistyczne praktyki stowarzyszeń

Ewa Nowińska, Marek Bukowski

Mechanizmy wolnokonkurencyjnego rynku wyzwoliły wzrost przedsiębiorczości, lecz równocześnie spowodowały konieczność ujęcia jej w nowe ramy prawne. Mowa wszczególności o postanowieniach ustawy z 1990 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym. Coraz częściej staje się ona podstawą oceny funkcjonowania nie tylko typowych przedsiębiorstw, lecz także takich organizacji, które tradycyjnie pozostawały poza rynkiem, jak choćby telewizja publiczna czy stowarzyszenia twórcze. Dowodem może być niedawne orzeczenie Urzędu Antymonopolowego dotyczące Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jest ono z wielu względów niezmiernie interesujące. Przedstawiamy kilka związanych z nim zagadnień.

Najbardziej istotnym aspektem sprawy jest wyraźne zakwalifikowanie tego Stowarzyszenia jako podmiotu, którego działanie na rynku podlega ocenie z punktu widzenia ustawy o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym. Niewątpliwie precedensowa jest decyzja UA nakazująca Stowarzyszeniu zaniechanie stosowania praktyki polegającej na wypowiedzeniu umowy licencyjnej zawartej z radiem RMF sp. zo. o. w celu zmuszenia licencjobiorcy do przyjęcia narzuconych warunków umowy iwyegzekwowania od wspomnianej spółki spornych należności z tytułu łączącej strony umowy. Otwiera ona drogę do poddania kontroli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 421

Spis treści
Zamów abonament