Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pojedynek na technologie

06 marca 1995 | Nauka i Technika | KK

Pojedynek na technologie

W ubiegłym roku w Rostowie nad Donem grupa uzbrojonych bandytów opanowała szkołę biorąc uczniów jako zakładników. Złoczyńcy zażądali okupu w banknotach studolarowych oraz urządzenia wykrywającego. .. fałszywe banknoty. Trzeba przyznać, że ich obawy były w pełni uzasadnione, najprawdopodobniej co dziesiąty banknot studolarowy będący w obiegu w Rosji jest fałszywy. Specjaliści z Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych szacują, że w obiegu znajduje się 20 miliardów fałszywych dolarów -- w postaci słynnych banknotów z wizerunkiem Franklina. Amerykańscy eksperci oceniają, że spośród 350 miliardów dolarów obsługujących rynki światowe dwie trzecie krążą poza granicami USA. W tej sytuacji trudno się dziwić terrorystom żądającym aparatury do wykrywania fałszywych banknotów.

Polityka

Pieniądze podrabiano "od zawsze", mniej lub bardziej nieudolnie. Rozmaici spece dopisywali zero do jedynki, do piątki, do dziesiątki. Jednakże dotychczas fałszowanie wchodziło w zakres tak zwanej prywatnej inicjatywy. Tym razem liczba oraz jakość fałszywych dolarów wskazuje, że u schyłku XX wieku mamy okazję obserwować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 421

Spis treści
Zamów abonament