Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

06 marca 1995 | Ekonomia | AS

NA ŚWIECIE . ..

Informacje

Komisja monetarna UE ratuje pesetę

W Brukseli odbyło się wczoraj spotkanie komisji monetarnej Unii Europejskiej, w skład której wchodzą ministrowie finansów i szefowie banków centralnych krajów członkowskich. Tematem spotkania było ratowanie hiszpańskiej pesety, której kurs spadł w piątek do 88, 44 w stosunku do marki. Jest to poniżej najniższego dopuszczalnego pułapu 91, 91 peset za markę w ramach europejskiego mechanizmu walutowego. Według nieoficjalnych źródeł Hiszpania wystąpiła omożliwość dewaluacji pesety, alternatywą byłoby wycofanie jej z Europejskiego Systemu Monetarnego. Przedmiotem obrad były też losy portugalskiego escudo. Osłabienie walut iberyjskich spowodowane jest gorszymi notowaniami dolara, a także niepokojami politycznymi w Madrycie i Lizbonie.

A. Sł.

Halibuty niezgody

Rząd Kanady zakazał kutrom hiszpańskim i portugalskim połowów halibuta grenlandzkiego (flądry) u wybrzeży Nowej Fundlandii oraz poza strefą 200 mil morskich. Minister rybołówstwa Brian Tobin oświadczył, że nastąpiła zmiana przepisów o ochronie łowisk przybrzeżnych, aby można było ścigać jednostki rybackie tych krajów zaskoczone na o dławianiu ryby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 421

Spis treści
Zamów abonament