Krótka historia błędów, zaniechań i uzasadnionych decyzji
Ambitny scenariusz antyinflacyjny na rok bieżący stanął pod znakiem zapytania już na samym starcie
Krótka historia błędów, zaniechań i uzasadnionych decyzji
Marek Dąbrowski
Gospodarka polska stoi wobec groźby załamania się dotychczasowych mozolnych wysiłków antyinflacyjnych. Styczniowy wzrost cen konsumpcyjnych o 3, 9 proc. nie był przy tym jednorazowym "wyskokiem", jak zdarzało się to w latach poprzednich. Wpisuje się on raczej w wyraźną gorączkę inflacyjną, trwającą od sierpnia ub. roku. Ambitny scenariusz antyinflacyjny Grzegorza Kołodki na rok bieżący stanął pod znakiem zapytania już na samym starcie. Trudno też spodziewać się, aby negatywne tendencje styczniowe uległy szybko radykalnemu i definitywnemu odwróceniu.
Utrzymujący się kryzys polityczny na pewno nie sprzyja podejmowaniu bardziej zdecydowanych działań, a poza tym wzmaga oczekiwania inflacyjne. Doraźne działania monitorujące ze strony rządu, Ministerstwa Finansów i NBP są na ogół spóźnione, niedostateczne, a często i merytorycznie nieodpowiednie. Obie instytucje odpowiedzialne za utrzymanie równowagi makroekonomicznej, tzn. Ministerstwo Finansów i NBP, nie są w stanie ze sobą normalnie współdziałać, pogrążając się coraz bardziej w konflikcie.
Wysoka inercja inflacyjna i wysokie oczekiwania inflacyjne nie są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta