Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na pojednanie

06 marca 1995 | Gazeta | ZZ

Przed 50. rocznicą zakończenia wojny

Czas na pojednanie

Zbigniew Zieliński

Wśród kombatantów istnieją do dziś konflikty zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze dotyczą kombatantów państw walczących ze sobą frontalnie w czasie II wojny światowej, drugie to konflikty polityczne i zbrojne wewnątrz kraju, które miały szczególny wymiar nie tylko w czasie wojny, ale również po jej zakończeniu.

W naszym kraju w latach 1944 -- 1956 represje związane z utrwalaniem tzw. władzy ludowej zostawiły krwawy ślad, do dziś będący przedmiotem badań i konfliktów między różnymi środowiskami. Odzwierciedleniem tego była przygotowana nowelizacja ustawy z 24 stycznia 1991 roku o kombatantach i osobach represjonowanych. Jak wiemy prezydent RP nie podpisał nowej ustawy, a zawetowanej Sejm nie był w stanie uchwalić. Tak więc jesteśmy świadkami spóźnionej co najmniej o dwa lata, realizowanej poprzedniej ustawy eliminującej z szeregów kombatanckich i ztym związanych świadczeń tzw. utrwalaczy władzy ludowej. Istnieje jeszcze inny konflikt, kombatanci nie stanowią jednej grupy weteranów, a są zorganizowani w ok. 150 stowarzyszeniach i związkach, przy czym przeważają sprawy ambicjonalne nad ogólnym interesem ruchu kombatanckiego.

Obecnie zbliża się 50. rocznica zakończenia II wojny światowej. Wielu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 421

Spis treści
Zamów abonament