Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzja właściwa, sposób jej wprowadzenia -- wadliwy

06 marca 1995 | Prawo | MA

Kamienie milowe

Decyzja właściwa, sposób jej wprowadzenia -- wadliwy

Marek Antoni Nowicki

Przy podejmowaniu decyzji dotyczących opieki nad dziećmi rodzice muszą być wciągnięci w cały taki proces w stopniu wystarczającym do zapewnienia ochrony ich interesów. Naturalne stosunki rodzinne nie kończą się bowiem z chwilą objęcia dzieci opieką publiczną. Jeśli rodzeństwo rozdziela się, umieszcza z dala od siebie i rodziców, to podjęte kroki są ingerencją wprawo do poszanowania życia rodzinnego i nie mogą być uznane za "konieczne w demokratycznym społeczeństwie". Sama decyzja władz szwedzkich o objęciu dzieci opieką publiczną nie była naruszeniem Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, ale sposób jej wprowadzenia w życie takim naruszeniem było.

Stig i Gun Olssonowie, mieszkańcy Göteborga, mieli troje dzieci: Stefana, Teresę i Tomasza. W styczniu 1980 r. Rada Socjalna podjęła decyzję o objęciu dzieci nadzorem, a następnie w sierpniu tymczasową opieką publiczną. Z raportu służb socjalnych wynikało, że rozwój dzieci jest zagrożony, bowiem rodzice nie zapewniają im niezbędnej opieki, nie troszczą się oprawidłowe wychowanie i rozwój. We wrześniu 1980 r. Rada zdecydowała więc o objęciu ich opieką stałą.

Stefana umieszczono początkowo w ośrodku szkolnym dla dzieci opóźnionych, a po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 421

Spis treści
Zamów abonament