Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cerkiew niegościnna dla papieża

06 marca 1995 | Świat | MS

Bułgaria: kontrowersje wokół ewentualnej wizyty Jana Pawła II

Cerkiew niegościnna dla papieża

Ogólnonarodową dyskusję, polemiki prasowe i zażarte spory wywołała w Bułgarii informacja, jakoby w przyszłym roku papież Jan Paweł II zamierzał odwiedzić Sofię. "Nie jesteśmy krajem katolickim, papież nie ma tu nic do roboty" -- argumentują niektórzy duchowni prawosławni. "Niezaproszenie Jana Pawła II może doprowadzić do międzynarodowej izolacji Bułgarii" -- uważa wielu dziennikarzy. Urząd Prezydenta twierdzi, że nie wystosował oficjalnego zaproszenia.

-- Modlę się o to, bym mógł odwiedzić wasz kraj nazywany ogrodem Europy Wschodniej -- powiedział po bułgarsku Jan Paweł II podczas specjalnej audiencji udzielonej delegacji bułgarskiej w listopadzie ub. roku. Papież przyjął wtedy twórców, polityków i sportowców ze słynnym piłkarzem Stoiczkowem na czele. Jedyny duchowny prawosławny w tym gronie -- jak oznajmił rzecznik Cerkwi -- pojechał prywatnie.

Członkowie delegacji poprosili Ojca Świętego o zdjęcie zwszystkich Bułgarów cienia podejrzenia o współpracę przy zamachu Alego Agcy i tradycyjnie wyrazili nadzieję, że Jan Paweł II odwiedzi ich kraj. Tradycyjnie, gdyż w maju 1991 r. inna delegacja bułgarska przekazała papieżowi oficjalne zaproszenie od prezydenta Żelju Żelewa, a w tym samym czasie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 421

Spis treści
Zamów abonament