Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młode ambitne i bardzo kobiece

06 marca 1995 | Styl życia | AW

Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym opracował raport na temat udziału kobiet w tworzeniu w Polsce rynku prywatnych przedsiębiorstw. Raport sponsorowała londyńska Westminster Foundation for Democracy. Dziś prezentujemy trzecią, ostatnią część omawia jącą wyniki badań.

Młode ambitne i bardzo kobiece

Zmienia się obraz i ocena kobiet. Samodzielność kobiet, niezależność, powoli wprawdzie, ale zyskuje coraz więcej akceptacji. Młodzi wydają się już nie obciążeni stereotypowymi wyobrażeniami o roli kobiety. Polka lat 90. bliska jest ideałowi przebojowej, wykształconej reprezentantki yuppies.

Prezentowane dotychczas wyniki badań świadczą o tym, że Polki są coraz bardziej aktywne na polu prywatnej przedsiębiorczości. Ich decyzjami kierują podobne motywy, jak u mężczyzn, choć mężczyźni częściej podejmują rywalizację, panie zaś chcą się usamodzielnić i uniezależnić. Jakie mają po temu warunki?

Dyskryminacja na rynku pracy

Kobiety w Polsce nie mają żadnych prawnych czy formalnych przeszkód, aby podejmować prywatną działalność gospodarczą. Polkę determinują natomiast czynniki głównie biopsychiczne i społeczne; cechy charakteru i osobowości, zdolności kobiet, wreszcie ograniczenia wynikające z biologicznej słabości, a także funkcjonujące w świadomości społecznej i w świadomości samych kobiet poglądy iopinie na temat roli kobiety i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 421

Spis treści
Zamów abonament