Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ratowanie dolara i eksportu

06 marca 1995 | Ekonomia | MR

Za Odrą

Ratowanie dolara i eksportu

W miniony piątek Bundesbank -- wraz z 16 innymi bankami emisyjnymi -- podjął interwencyjne zakupy dolara przy kursie 1, 4430 marki. Banki kupiły około 3 miliardów dolarów, Bundesbank -- według informacji z Frankfurtu -- nieco ponad pół miliarda. Przejściowo kurs dolara ustabilizował się dzięki tym zakupom na poziomie 1, 4513, ale już po zamknięciu frankfurckiej giełdy zaczął znowu spadać. W niedzielę sygnalizowano kursy poniżej 1, 4245. Oznacza to dewaluację dolara w ciągu jednego tylko tygodnia o 2, 6 proc.

Wedłu opinii maklerów dewizowych, w nadchodzącym tygodniu dolar może spaść poniżej rekordowo niskiego poziomu 1, 3890 marki, zanotowanego 1 września 1990 roku. Zakupy interwencyjne banków centralnych nie zahamują tego procesu z prostego powodu -- są zbyt skromne w stosunku do obrotów giełdowych. Szacuje się, że tylko na giełdzie we Frankfurcie i tylko jednego dnia właściciela zmienia 60 miliardów dolarów. Do tego dochodzą kontrakty terminowe na 40 miliardów dolarów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 421

Spis treści
Zamów abonament