Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zawsze w ustalonym terminie

24 kwietnia 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | GO
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

PRACODAWCA MUSI ZAPŁACIĆ ZA ODWOŁANIE Z ZAPLANOWANEGO WYPOCZYNKU Czy zawsze w ustalonym terminie Czasami pracownik prosi o przesunięcie terminu urlopu. Wyjątkowo może to zrobić szef. Ma on też prawo odwołać podwładnego z wypoczynku

Co do zasady określonej w art. 163 k.p. urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Nie ustala się go w firmach, gdzie nie działają organizacje związkowe lub gdzie związkowcy zgodzili się, aby nie tworzyć takiego harmonogramu. W takich wypadkach pracodawca określa termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem, uwzględniając jego wniosek oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w firmie.

Zmienić termin lub wezwać

Co musi zrobić pracodawca, aby zgodnie z przepisami zmienić pracownikowi termin urlopu lub wezwać go z urlopu do pracy? Trzeba tu wyróżnić dwie sytuacje. Pierwsza to taka, że pracownik nie wyjechał jeszcze na urlop wypoczynkowy, choć ma zgodę pracodawcy na jego wykorzystanie w ustalonym terminie i już się do niego przygotował np. wykupił wczasy, bilety lotnicze, itp. Chodzi więc o przesunięcie terminu wykorzystania wypoczynku.

Druga zaś taka, że pracownik jest już na urlopie, a firma postanawia go z niego odwołać.

Jak przesunąć termin wypoczynku

Kodeks pracy idzie w sukurs takim zdarzeniom i też rozróżnia: przesunięcie terminu urlopu i odwołanie pracownika z niego. O to pierwsze może wystąpić także pracownik, podając ważne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3822

Spis treści
Zamów abonament