Obowiązki pracodawcy w sprawach urlopowych
Terminy urlopów wpisane w grudniu poprzedniego roku na cały następny rok kalendarzowy zwykle trudno zrealizować zarówno pracodawcy, jak i pracownikom. Praktyka pokazuje, że ciągle się one zmieniają. Pracownicy wypisują wnioski o przesunięcie terminów urlopów, co powoduje, że trzeba korygować plan. Czy można urealnić plan urlopów?
Generalnie plan urlopów jest tworzony po to, aby pomóc w organizacji pracy w firmie. Pracodawca nie musi godzić się na ciągłe jego zmiany, bo istotnie mogą one dezorganizować pracę. Przepisy nie wskazują jednak, na ile miesięcy ma być napisany taki plan. Zwykle w firmach tworzy się go na rok kalendarzowy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby opracować plany półroczne lub kwartalne. Zaplanowanie urlopów na krótszy okres (np. na kwartał) jest bardziej realne. Należy tylko pamiętać, żeby przynajmniej jedna podana w nich część urlopu miała co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Pracodawca może także zrezygnować z tworzenia takiego planu. Jeśli jednak działają u niego związki zawodowe, to muszą wyrazić zgodę na taką rezygnację. Jeśli ich nie ma, to pracodawca decyduje samodzielnie. W takich sytuacjach termin...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta