Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Być żoną partyzanta to zbrodnia

24 kwietnia 2006 | Kraj | GP
źródło: Nieznane

UCHODŹCY Być żoną partyzanta to zbrodnia Na podstawie informacji z rosyjskiej agencji Nowosti polskie władze uznały wdowę po czeczeńskim dowódcy i czwórkę jej małych dzieci za podejrzanych o zbrodnie wojenne. Ta decyzja może otworzyć furtkę do ekstradycji Czeczenów do Rosji Umisa nie chce pokazywać twarzy. Razem z córkami Medną (cztery lata), Fatimą (siedem lat), Nurą (jedenaście lat) i Aminat (trzynaście lat, nie ma jej na zdjęciu) mieszka w ośrodku dla uchodźców na warszawskich Bielanach (c) RAFAŁ GUZ

Umisa, 33-letnia matka czterech córek. Najmłodsza z nich, Medna, ma cztery lata, najstarsza Aminat - trzynaście. Mieszkają w schronisku dla uchodźców na warszawskich Bielanach. Kobieta stara się o status uchodźcy politycznego. Nie dostała go, bo polskie władze uwierzyły w doniesienia rosyjskich mediów i uznały, że jej mąż popełniał zbrodnie wojenne. Sama Umisa nigdy nie brała udziału w akcji zbrojnej.

Przychodzili, to gotowałam

Do czasu ucieczki z Czeczenii we wrześniu 2004 roku Umisa mieszkała w wiosce leżącej niedaleko Groznego. Jej mąż był dowódcą grupy walczącej z moskiewskimi władzami. W lutym 2002 r. zginął w zasadzce. Umisa była wtedy w ciąży. Po śmierci dowódcy oddział przejął jego przyjaciel - Timur.

W zeznaniach, które składała, starając się o azyl w maju ubiegłego roku, Umisa opowiadała o tym, jak pomagała partyzantom: - Często...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3822

Spis treści
Zamów abonament