Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmory przeszłości straszą w Przegalinach

24 kwietnia 2006 | Kraj | MB
źródło: Nieznane

HISTORIA Mord na lubelskich Żydach Zmory przeszłości straszą w Przegalinach 30 października 1943 roku w Przegalinach na Lubelszczyźnie polscy sąsiedzi brutalnie zamordowali sześcioosobową żydowską rodzinę Lernerów. To tylko jeden z wielu takich mordów podczas okupacji - przyznaje lubelski Instytut Pamięci Narodowej. 36 lat temu kościelny i uczniowie wykopali na cmentarzu pięć czaszek (c) AFP/WOJCIECH RADWAŃSKI

Żyło ich tu całkiem sporo, może nawet więcej niż Polaków. Siedem, osiem rodzin w niewielkich Przegalinach. Jeszcze więcej w pobliskiej Komarówce Podlaskiej. Do nich należały tutejsze sklepiki, kamienice, szynk, piekarnia. Wojna wszystko zmieniła.

- Żydzi? No pewnie, że ich tu dużo było - przyznaje Henryk Kaliszuk, mieszkaniec Kolonii Przegaliny, który był dzieckiem, kiedy wybuchła wojna. - Ganialiśmy razem po polach, bawiliśmy się razem. Nikt nie patrzył: Polak czy Żyd. Zgodnie żyliśmy, w przyjaźni. A co się potem z nimi stało? A kto to może wiedzieć?

Starzy mówią, że byli zbyt mali, żeby pamiętać. A młodsi nie ufają wspomnieniom dziadków. Bo, mówią, pamięć ludzka jest zawodna. Łatwo o plotkę. Łatwo kogoś pomówić. I skrzywdzić.

Józef Posłańczuk* ma dziś 91 lat. Pamięta Jojny Lernera, jego żonę Gitel i ich dzieci. Pamięta, jak ojciec kupował chleb w piekarni Lernerów w Komarówce. Pamięta szczególnie ich syna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3822

Spis treści
Zamów abonament